Skip to content

juzraai/dijnet-bot

Repository files navigation

Díjnet Bot - Az összes számlád még egy helyen

A Díjnet Bot lementi az összes Díjnet-en tárolt számládat, így azok immáron még egy helyen, Nálad is meglesznek.

Funkciók

  • Mindent visz: az összes számla összes letölthető fájlját lementi (számla PDF, számla XML, terhelési összesítő, ...).
  • Nem gatyázik: ha valamit már letöltött, legközelebb átugorja, vagyis mindig csak az új számláidat fogja lementeni.
  • Ért a szóból: többféle módon beállítható, akár környezeti változókkal, akár konfigurációs fájllal, de még parancssori argumentumokkal is.
  • Tettre kész: a parancssoros interfész és az inkrementális letöltési funkció miatt ideális arra, hogy ütemezett feladatként használd.
  • Rendszerető: a letöltött fájlokat mappákba rendezi, szolgáltató, szolgáltatás és dátum szerint.
  • Kíméletes: a lapok és fájlok letöltése között másodperceket vár, hogy a Díjnet szerverét ne terhelje túl.

Használata

Ahhoz, hogy a programot futtatni tudd, telepítened kell a Node.js legalább 20-as verzióját.

A Díjnet Bot önmagában egyetlen fájl (dijnet-bot.cjs), melyet innen tudsz letölteni.

Ha duplakattintással szeretnéd futtatni (vagyis nem terminálból/parancssorból), akkor ezt a fájlt, vagy a *.js fájlokat az oprendszeredben hozzá kell rendelned a Node-hoz. (Windows-on: jobb klikk a fájlon -> Társítás -> Node.js vagy Másik alkalmazás -> "c:\Program Files\nodejs\node.exe")

Egyéb esetben terminálból így tudod elindítani a programot (abból a könyvtárból, ahol a dijnet-bot.js van):

$ node dijnet-bot

(Opcionális: ha letöltöd a program forráskódját, és npm i -g segítségével telepíted, onnantól kezdve egyszerűen a dijnet-bot paranccsal tudod indítani bármilyen könyvtárból.)

A program meg fogja kérdezi a Díjnet belépési adataidat, majd alapértelmezett beállításokkal megkezdi a számlák learatását.

Beállítás

A program némely paramétere állítható (pl. kimeneti mappa, kérések közti várakozás). Ha az alapértelmezett beállítások nem felelnek meg, 3 módon tudod a programot konfigurálni:

  • konfigfájllal
  • környezeti változókkal
  • parancssori argumentumokkal

A konfigfájlt .env néven kell elmenteni abba a mappába, ahonnan a Díjnet Bot-ot futtatod. A beállítási lehetőségekről és a fájl formátumáról a .env.example fájl ad útbaigazítást.

A .env.example fájlban leírt kulcs-érték párokat beállíthatod környezeti változókként is. Az így megadott értékek magasabb prioritást fognak élvezni, mint amit a .env fájl tartalmaz.

A parancssori argumentumok leírása és alapértelmezett értékeik a -h kapcsolóval tekinthetők meg:

$ node dijnet-bot -h

Ezek a paraméterek felülbírálják a környezeti változókat is.

Ha a program egyik fenti módon sem kap Díjnet felhasználónevet vagy jelszót, akkor indításkor meg fogja ezeket kérdezni.

Működése

  1. Bejelentkezik Díjnet-en (elküldi a login űrlapot)
  2. Rámegy a "Számlák keresése" oldalra
  3. Elküldi az űrlapot üresen, hogy megkapja az összes számlát
  4. Kiolvassa a számlák adatait, majd végigmegy a számlákon:
    1. Ha ennek a számlának a fájljait még nem töltötte le, akkor:
      1. Megnyitja a számla adatlapját
      2. Rámegy a "Letöltés" fülre
      3. Letölti az összes fájlt, ami be van linkelve
      4. Megjelöli ezt a számlát, hogy a program későbbi futtatásánál ne töltse le újra
      5. Visszamegy a számla listához

Az eredmény, vagyis a letöltött fájlok a kimeneti mappába kerülnek (alapértelmezésként ./szamlak), szolgáltató, szolgáltatás és dátum bontásban. A könyvtárszerkezet az alábbiak szerint alakul:

szamlak/
	szolgáltató neve - szolgáltatási azonosító/
		dátum/
			számla fájljai

A szolgáltató neve és a szolgáltatási azonosító normalizálva lesz, a felismerhető ékezetes karakterek át lesznek alakítva ékezet nélkülivé, minden egyéb nem alfanumerikus karakter pedig el lesz távolítva. A számlák egyes fájljai úgy lesznek elnevezve, ahogy a Díjnet szerver generálja.

A program minden alkalommal, mielőtt kérést küld a Díjnet felé, vár néhány másodpercet. Az érték állítható, javallott legalább 3-5 másodpercet megadni. Erre azért van szükség, hogy a Díjnet szerverét minél kevésbé terheljük.

A program a kimeneti mappán belül a kesz.txt fájlba beírja azon számlák azonosítóját (számlaszám/bizonylatszám), amelyeknek minden fájlját sikerült lementeni. Így a következő futtatásakor ezeket a számlákat át tudja ugrani, vagyis csak az újabb (vagy korábban nem lementett) számlákkal fog foglalkozni.

Motiváció

A Díjnet az ingyenes szolgáltatása keretében csak bizonyos ideig őrzi meg a számlákat. Ha később is el akarjuk érni a fájlokat, akkor

A Díjnet Bot az utóbbi megoldás automatizálására szolgál, vagyis gyakorlatilag helyettünk kattintgat végig a számlákon és a Díjnet által biztosított letöltési linkeken.

A fenti két út természetesen nem zárja ki egymást, a SzámlaPlusz funkcióra érdemes előfizetni még a Díjnet Bot használata mellett is, mert minél több helyen vannak meg a fontos fájljaink, annál jobb.

Az automatizálási feladatra már mások is készítettek szkripteket (pl. wolandmaster/dijnet-dump). Én ezeket nem próbáltam ki, mert kihívást éreztem abban, hogy magam is összerakjak egy ilyen programot nulláról, elsősorban saját célra, saját igények szerint.

Licensz

MIT

Közreműködés

Ha kérdésed, ötleted, igényed (feature request) van, bátran nyiss egy ticketet az Issues fülön! :)

Ha hibát találtál, kérlek szintén jelezd ugyanitt, megadva minél több részletet a hibához (hibaüzenet, error.log fájl tartalma, vagy elvárt és tapasztalt működés különbsége).

Ha netán meg is bütyköltél valamit, lécci küldj egy pull request-et.